UWAGA! Dołącz do nowej grupy Goleszów - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Ryszard Gabryś


Ryszard Gabryś to postać wyjątkowa w świecie muzyki, urodzony 2 grudnia 1942 roku w Goleszowie na Śląsku Cieszyńskim, odnosi się do niego nie tylko statystyczne określenie, ale i bogaty dorobek artystyczny oraz teoretyczny.

Jest on znanym polskim kompozytorem, który oprócz swoich kompozycji, zajmuje się również teorią muzyki oraz edukacją muzyczną.

Życiorys

Ryszard Gabryś jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach, gdzie zgłębiał sztukę kompozycji pod okiem prof. Bolesława Szabelskiego. Warto zaznaczyć, że był stypendystą w Lozarnie oraz w prestiżowym moskiewskim Konserwatorium im. Czajkowskiego.

Od 1965 roku związał się jako pedagog z katowickąAkademią Muzyczną, a w latach 1973–2003 współpracował z cieszyńską filią Uniwersytetu Śląskiego. W tym okresie pełnił rolę dyrektora Instytutu Wychowania Muzycznego, gdzie przyczynił się do stworzenia pionierskiego kierunku edukacji muzycznej, który zyskał uznanie w kraju.

Gabryś był promotorem niemal trzystu prac magisterskich oraz dyplomowych, a także recenzentem wielu rozpraw doktorskich i przewodów artystycznych. Jest także regionalistą oraz aktywnym animatorem życia kulturalnego na Śląsku, co podkreśla jego zaangażowanie w rozwój środowiska muzycznego.

Obecnie pełni funkcję wiceprezesa katowickiego Oddziału Związku Kompozytorów Polskich. W swojej karierze zawodowej współpracował z Telewizją Polską oraz Polskim Radiem, gdzie był autorem cyklów poświęconych muzyce.

Jako autor licznych tekstów muzykologicznych oraz publicystycznych, publikuje w mediach muzycznych i kulturalno-społecznych. Jego prace pojawiają się również w zeszytach naukowych i wydawnictwach okolicznościowych, często dotyczących sztuki nowoczesnej oraz kultury regionu silesianów.

Twórczość

Ryszard Gabryś jest kompozytorem, który łączy awangardowe podejście z silnymi korzeniami regionalnymi. Jego bogata twórczość obejmuje różnorodne formy, w tym utwory orkiestrowe, takie jak Nauzykaa oraz Lesson. W repertuarze artysty znajdują się także kompozycje kameralne, w tym dzieła pod nazwami West… i East Music. Gabryś tworzył również muzykę fortepianową, w tym utwór Muzyka Muru Berlińskiego, który miał swoją premierę w Berlinie, a także Magdalenki.

Jego działalność obejmuje także utwory na instrumenty smyczkowe, w tym kompozycje przeznaczone na kontrabas oraz kwartety, takie jak Es Muss sein i Ewig-Weibliche. Artysta nie stronił od tworzenia pieśni solowych, opartych na wierszach znanych poetów, takich jak Rilke, Iwaszkiewicz czy Brodski. W jego dorobku znajdziemy także utwory chóralne oraz kompozycje inspirowane folklorem Śląska Cieszyńskiego i Beskidów.

Gabryś jest także autorem kantat religijnych, w tym dzieł Siłę da Pan ludowi swemu – Cantata da chiesa oraz Gloria Reformata, które czerpią z protestanckiej tradycji. Jego talent objawia się również w „muzycznych akcjach teatralizowanych”, w tym w „metaoperze” według Witkacego pod tytułem Ja, Szentmichalyi-Baleastadar. Artyście przypisuje się również udział w happeningach, a także komponowanie muzyki filmowej, teatralnej i graficznej, często tworząc kolaże z nagrań etnicznych.

Twórczość Ryszarda Gabrysia była prezentowana podczas Warszawskiej Jesieni oraz na licznych festiwalach muzyki współczesnej zarówno w Polsce, jak i za granicą. Artysta miał okazję występować m.in. w Szwajcarii, Niemczech, na Słowacji, Litwie, w Kijowie, Czechach, Holandii oraz Nowym Jorku. W 2013 roku za swoje zasługi w kompozytorskiej działalności oraz popularyzację kultury muzycznej Śląska Cieszyńskiego, otrzymał Nagrodę im. ks. Leopolda Jana Szersznika.

Przypisy

  1. a b c d e Ryszard Gabryś [online], Polskie Centrum Informacji Muzycznej, 01.12.2014 r. [dostęp 27.10.2020 r.]

Oceń: Ryszard Gabryś

Średnia ocena:4.56 Liczba ocen:8