Helena Molak


Helena Molak, która przyszła na świat w 1921 roku w Goleszowie, miała znaczący wpływ na polską socjologię oraz ruch ludowy.

Jako działaczka społeczna, aktywnie wspierała inicjatywy na rzecz społeczności wiejskich, a jej zaangażowanie wykroczyło poza granice jedynie lokalne.

Również kurierka Wincentego Witosa, stała się symbolem determinacji i odwagi, uczestnicząc w kluczowych wydarzeniach swojego czasu.

Helena Molak zmarła w 2012 roku w Cisownicy, ale jej dziedzictwo oraz wkład w rozwój nauk społecznych w Polsce pozostają pamiętane do dziś.

Życiorys

Helena Molak, córka Pawła Niemca, znanego działacza społecznego, oraz Anny Cichy, miała swoje początki w Cieszynie, gdzie w 1938 roku ukończyła Szkołę Handlową. Następnie kontynuowała naukę w Zakopanem.

Już w młodości przyczyniła się do działań politycznych jako kurierka, dostarczając informacje między Stronnictwem Ludowym a Wincentym Witosem, który przebywał na wygnaniu w Czechosłowacji po procesie brzeskim w 1933 roku. W czasie II wojny światowej, działając pod pseudonimem „Stokrotka”, stała się kluczowym elementem Stronnictwa Ludowego „Roch”, pełniąc rolę łączniczki między Śląskiem Cieszyńskim a Krakowem. Jej działalność obejmowała kierowanie łącznością w podokręgu śląskim oraz współpracę z Batalionami Chłopskich, organizując komórki Ludowego Związku Kobiet.

Helena była także aktywna w kolportażu gazet, a jej odwaga pozwoliła jej na regularne przekraczanie granicy, co miało na celu dostarczenie Żydom żywności i lekarstw do obozów. Po zakończeniu wojny, w 1945 roku, zdała maturę w Cieszynie i wyszła za mąż za pedagoga Adolfa Molaka, po czym oboje przenieśli się do Warszawy.

W tamtym czasie Molak rozpoczęła działalność polityczną jako delegatka na I Kongres PSL w Krakowie oraz aktywnie uczestniczyła w tworzeniu struktur ZMW „Wici” na Śląsku. Swoją edukację kontynuowała na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie ukończyła studia z zakresu socjologii. Następnie pracowała jako redaktorka w czasopiśmie „Płomyczek”. Po 1970 roku osiedliła się w Katowicach, gdzie jej mąż został dziekanem Wydziału Pedagogicznego na Uniwersytecie Śląskim. W 1975 roku wróciła do Cisownicy.

Po 1989 roku była aktywną uczestniczką Kongresów PSL oraz członkinią władz partii. Jej zaangażowanie i zasługi przyniosły jej wiele odznaczeń, w tym Brązowy Krzyż Zasługi w 1951 roku, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Walecznych oraz Odznakę Przyjaciela Dziecka. Helena Molak była także honorową obywatelką Cisownicy.

W 2003 roku, z jej inicjatywy w Gródku na Zaolziu zbudowano pomnik Wincentego Witosa, a sama Helena była pierwszą osobą, która posadziła honorowy krzew cisu w Cisownicy. Ostatecznie, po zakończeniu swojego długiego i pełnego oddania życia, została pochowana na cmentarzu ewangelickim w Ustroniu.

Upamiętnienie

W 2013 roku, Helena Molak została znakomicie uhonorowana poprzez lampę, która została ufundowana przez jej rodzinę oraz przyjaciół, a jej miejsce znalazło się na Uliczce Cieszyńskich Kobiet.

Przypisy

  1. a b c d e f Portrety cieszynianek: Helena Molak – kurierka Wincentego Witosa [online], Wisła Nasze Miasto, 05.01.2014 r. [dostęp 24.03.2022 r.]
  2. Uliczka cieszyńskich pań [online], OX.pl [dostęp 09.03.2022 r.]
  3. Zamek Cieszyn – Uliczka Cieszyńskich Kobiet [online], Zamek Cieszyn [dostęp 24.03.2022 r.]
  4. Wolters KluwerW.K. Poland Wolters KluwerW.K., Nadanie odznaczeń państwowych. - M.P.1952.A-9.77 [online], OpenLEX [dostęp 24.03.2022 r.]
  5. a b c d e f Historia i tradycja Miasto i jego mieszkańcy Cieszyńskie kobiety 20.Helena Molak 1921 - 2012: visitcieszyn.com [online], www.visitcieszyn.com [dostęp 24.03.2022 r.]

Oceń: Helena Molak

Średnia ocena:4.95 Liczba ocen:21