Seminarium historyczno-ekumeniczne „Cieszyńskie szlaki do wolności” w Goleszowie


W sobotę, 9 listopada, Goleszów oraz Ustroń staną się miejscem ważnego wydarzenia – seminarium historyczno-ekumenicznego „Cieszyńskie szlaki do wolności”. Organizatorzy, w tym Fundacja Instytut Wyszehradzki oraz Chrześcijańskie Stowarzyszenie Ekumeniczne, zapraszają mieszkańców do wzięcia udziału w spotkaniu poświęconym istotnym postaciom związanym z historią Śląska. W programie przewidziano szereg wystąpień i paneli tematycznych, które przybliżą sylwetki takich osobistości jak prof. Józef Buzek czy Wincenty Witos.

Seminarium w Goleszowie rozpocznie się skierowanymi do uczestników przemówieniami. Wśród prelegentów znajdzie się m.in. Ryszard Ochwat, prezes Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Wincentego Witosa, Halina Molak-Olczak reprezentująca rodzinę Pawła Niemca oraz Stanisław Gawlik, przedstawiciel społeczności śląskiej z Czeskiego Cieszyna. O godzinie 11:25 nastąpi odsłonięcie tablicy upamiętniającej działaczy Ruchu Oporu ze Stronnictwa Ludowego, która odbędzie się przy ulicy Lotniczej 1. Całość wydarzenia odbywa się pod honorowym patronatem Wójt Gminy Goleszów, Sylwii Cieślar.

Program seminarium obejmuje wiele interesujących punktów, w tym wykłady o związkach politycznych i osobistych między prowadzącymi, a także dicebiotek na tematy związane z Wincentym Witosiem i prof. Józefem Buzkiem. Po zakończeniu części wykładowej, wydarzenie przeniesie się do Ustronia, gdzie zaplanowano składanie kwiatów na grobach Heleny Molak oraz Pawła Niemca, a także modlitwę ekumeniczną oraz koncert regionalny. Seminarium towarzyszyć będą wystawy poświęcone omawianym postaciom, co sprawia, że jest to doskonała okazja do głębszego zrozumienia lokalnej historii.

Źródło: Urząd Gminy Goleszów


Oceń: Seminarium historyczno-ekumeniczne „Cieszyńskie szlaki do wolności” w Goleszowie

Średnia ocena:4.52 Liczba ocen:12


Zobacz Także